Kolombiya, Ramallah’ta büyükelçilik açıyor: ‘Filistin’in devlet olarak tanınması gerek’

Norveç, İrlanda ve İspanya’nın 28 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamalarının ardından, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro da daha önce ilan ettiği üzere Ramallah’ta ülkesinin büyükelçiliğinin açılması için talimat verdi.

AA’nın aktardığına göre, Kolombiya Dışişleri Bakanı Gilberto Murillo, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Ramallah’ta Kolombiya Büyükelçiliği’nin açılması için sürecin başlatıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı Petro, Ramallah’ta Kolombiya büyükelçiliğinin kurulması için talimatını verdi, bir sonraki adımımız bu yönde olacaktır” ifadesini kullandı.

‘GİDEREK DAHA FAZKA ÜLKENİN FİLİSTİN’İ TANIYACAĞINDAN EMİNİZ’

İki devletli çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) ve Oslo anlaşmalarını hatırlatan Gilberto Murillo, “Giderek daha fazla ülkenin Filistin’i tanıyacağından eminiz ve bu İsrail ya da Yahudilere karşı alınmış bir karar değildir. Filistin’in tam bir devlet olarak tanınması gerekiyor” diye konuştu. Öte yandan, Bakan Murillo, Filistin’de Kolombiya’nın Ramallah Büyükelçiliği’nin ne zaman açılacağı hususunda net bir tarih vermedi.

Güney Amerika ülkesi Kolombiya’nın eski devlet başkanı Juan Manuel Santos, görev süresinin dolmasına dört gün kala Filistin’i 3 Ağustos 2018’de devlet olarak tanımıştı. Kolombiya, Gazze’de Filistin halkına yönelik devam eden saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs’ta İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiğini resmen duyurmuştu. Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, İsrail’in ve Filistin’in Bogota büyükelçilikleriyle görüşmesinin ardından 20 Ekim 2023 tarihinde Ramallah’ta büyükelçilik açacağını bildirmişti.

NETANYAHU: ÜÇ ÜLKENİN KARARI TERÖRÜ ÖDÜLLENDİRMEKTİR

Üç ülkenin Filistin devletini tanıma kararının ardından İsrail’den İrlanda, İspanya ve Norveç’e tepki geldi. Başbakan Benjamin Netanyahu, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı görüntülü paylaşımında, üç Avrupa ülkesinin bağımsız Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamasına tepki göstererek “Birkaç Avrupa devletinin Filistin devletini tanımaya kararlı olmaları terörü ödüllendirmektir” dedi.

Atılan bu adımın ‘barışı sağlamayacağını, ülkesinin buna kesinlikle onay vermeyeceğini’ savunan Başbakan Netanyahu, Filistin devletinin bir ‘terör devleti’ olacağını ileri sürerek, İsrail’in Gazze’deki savaşı sürdüreceğini söyledi.

ALMANYA VE FRANSA ‘TEMKİNLİ’

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ve Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, dün Almanya’da Weimar Üçgeni formatında bir araya geldi. Bakanlar, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, üç ülkenin Filistin devletini tanıma kararına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Baerbock, Norveç, İrlanda ve İspanya’nın bağımsız Filistin devletini tanıyacaklarını açıklamasına ilişkin, “Şu anda yaşadığımız bu korkunç duruma bir çözüm için sembolik bir tanıma değil, siyasi bir tanıma gerekmektedir” dedi. Bağımsız bir Filistin devletinin Alman ve Avrupa dış politikasının değişmez bir hedefi olduğunu belirten Baerbock, “Eğer şimdi, şu anda basit bir tanıma barışı getirecekse, o zaman hiçbir siyasetçi tereddüt etmez” diye konuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Sejourne de Filistin’i devlet olarak tanımanın ülkesi için tabu olmadığını söyledi. Arzu edilen iki devletli çözümün nihayetinde buna yol açacağını ifade eden Sejourne, “Bunun yanı sıra, tanıma yalnızca sembolik olmamalı çatışmanın çözümüne de katkıda bulunmalıdır. Ancak şu anki tanıma daha fazla yol göstermeyecektir” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir