Olmasından Korktuğunuz Şeyler Başınıza Mı Geliyor? Ters Çaba Yasası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ters Çaba Yasası, insan zihninin paradoksal işleyişini gözler önüne seren bir fenomendir. Bu yasa, bazen en çok istemediğimiz şeylerin gerçekleşme olasılığının arttığını iddia eder. Özellikle stresli veya kaygılı anlarda daha belirgin hale gelen bu durum, zihinsel ve duygusal süreçlerimizi anlamamızı sağlar. İşte Ters Çaba Yasası’nın detayları ve etkileri!

TERSİNE ÇABA YASASI NEDİR?

Tersine Çaba Yasası ilk olarak yazar Aldous Huxley tarafından icat edildi ve şunları yazdı: “Bir şeyi bilinçli iradeyle yapmaya ne kadar çok çalışırsak, o kadar az başarılı oluruz.”

ENERJİYİ YANLIŞ YÖNLENDİRMEKTEN KAYNAKLANIYOR

Ters çaba kuralı, beynin enerjisini yanlış yere yönlendirmesinin bir sonucudur. Beyin, istenmeyen bir durumun gerçekleşmesini düşündüğünde, bu durumu önlemeye odaklanır ve bu düşüncelerin gerçekleşme olasılığı artar. Habertürk’de yer alan habere göre, Bu fenomen, istenmeyen sonuçları çekme eğiliminde olan zihinsel süreçlerin bir yansımasıdır.

DAHA AZ STRESLİ OLMAK ASIL TEMEL

Bunun en önemli nedenlerinden biri, işleri akışına bıraktığınızda stresli ve endişeli olma ihtimalinizin daha düşük olmasıdır. Stres altında değilken farkına varmadan işlerinizi daha doğru ve iyi yaparsınız.

KORKU DİĞER DUYGULARDAN DAHA BASKINDIR

Korku, herhangi bir duygudan daha baskındır bu sebeple beyin istemediği bir şeyi düşündüğünde hissettiği korku, diğer duygulara baskın gelir. Bu da istemediğimiz şeyleri kendimize çekmemizi sağlar.

BİLİMSEL BİR YASA DEĞİL

Ters çaba kuralı, tabii ki bilimsel bir yasa değil. Buna daha çok spritüel bir inanç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tam olarak bu konuyu anlatan bir deyimimiz var; korktuğum şey başıma geldi!

KORKTUĞUMUZ ŞEYLERİ FARK ETMEDEN KENDİMİZE ÇEKİYORUZ

Bazen, sürekli korktuğumuz şeyleri yaşamamızın sebebi tam olarak budur. İstemediğimiz şeylere o kadar odaklanırız ki onları kendimize çekeriz. Bu döngüden çıkmanın tek çaresi; felaket senaryoları yazmamak ve beynimizi daima “an içerisinde” tutmaktır.

ENERJİNİZİ DOĞRU KULLANMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Bir konu hakkında istemediğiniz durumları düşünmek yerine, hayal ettiğiniz sonuçlara odaklanmalısınız. Bu sayede hem hayali senaryoların getirdiği stresi yaşamayacak hem de enerjinizi doğru kullanmış olacaksınız.

Kaynak: Big Think, Medium

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir